İnsülin Direnci ve Obezite Ameliyatı

İnsülin Direnci ve Obezite Ameliyatı

Kilo fazlalığı olan kişilerin hemen hemen hepsinde karşılaştığımız bir sorun insülin direnci.

İnsülin direnci nedir ve nasıl kurtuluruz. İnsülin direnci , vücutta üretilen insülinin dokularda ve uç organlarda kullanılamamasına bağlı vücudun daha fazla insülin üretmesi sonucu gelişen bir kısır döngü diyebilirz. Artmış insülin seviyesi kan şekerimizi düşürür böylece daha fazla yeriz ve aldığımız her gıdayı insülin yağ dokuya çevirmeye çalışır, yağ doku arttkça insülinin etkisi azalır , insülin daha fazla üretilir, daha fazla yeriz ve yağ dokumuz artar ve böylece fazla kilolu veya obez bir birey oluruz.

Peki insülin direncinden nasıl kurutlabilirz. klasik tedavisi hep hekimlerden duyduğunuz gibi zayıflamak gerektiği yani vucut yağ oranını düşürmek gerektiği, beslenme alışkanlıklarını değiştirmemiz ve spor yapmamız gerektiğidir. bu tabi ki doğrudur. bir de bunun için bazı ilaçlar verilmiştir fakat genelde yan etkilerden dolayı ve etkilerinin az olması nedeniyle tarafınızdan uzun süreli bu ilaçlar kullanılmamıştır.

İşte burada biz cerrahlar devreye girmekteyiz. En etkili zayıflama yöntemi yani vucut yağ oranını düşürme yöntemi ve yeme alışkanlıklarını değiştrime yöntemi olan obezite cerrahisi burada ciddi fayda sağlamaktadır. Cerrahi sonrası verdiğimiz diyetisyen desteği ile de bu başarılı bir şekilde yapılmaktadır.Uygulanacak tedavi yöntemleri ve sonuçları her hastanın yaş, cinsiyet, metabolizma hızı ve yandaş hastalıklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Her hasta ayrı ayrı değerlendirilmelidir.