Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması son yıllarda gittikçe popülerlik kazanan bir uygulamadır. Bu yöntemin en önemli avantajı, genel anestezi gerektirmeden endoskopik olarak gerçekleştirilebilmesidir.

Mide Balonu Uygulaması son yıllarda gittikçe popülerlik kazanan bir uygulamadır. Bu yöntemin en önemli avantajı, genel anestezi gerektirmeden endoskopik olarak gerçekleştirilebilmesidir. Balonun iç hacmi, 400-700 cc sıvı veya hava ile şişirilmeye dayanıklıdır. Böylece mide hacmi küçüldüğünden, fazla gıda alımı engellenmektedir. Uygulama sonrası özellikle ilk 48 saatte bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar gözlenebilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesi için medikal tedavi uygulaması yapılır.Bu şikayetler geçicidir ve yaklaşık 1 hafta sonra hasta oldukça rahatlamış olacaktır.

  • Mide balonu taktırmak 15 / 20 dakika süren oral yolla (Ağızdan) yani endoskopik yöntemle gerçekleştirilen bir uygulamadır. Hasta aynı gün taburcu ettirilir.
  • Mide balonu fiyatı ayarlanabilen ve ayarlanamayan balon türüne göre değişmektedir.
  •  Uygulama cerrahi olmayan bir tedavidir. Özellikle cerrahi tedaviyi düşünmeyen ancak diyet ve egzersizle yeterli kilo kaybedemeyen hastalar için uygun bir seçenektir. Bu süre içinde hastalar fazla kilolarının %30-45’ini kaybedebilirler. Kilo kaybetmedeki başarı, hastanın uyumuyla yakından ilişkilidir.
  • Mideye balon takılması hastalarda kalori kısıtlaması önerilmektedir. Mide Balonu Uygulaması, cerrahi tedavi düşünmeyen ya da bu tarz cerrahi işlemlerden çekinen obez hastalar için önerilebilecek, uygulaması kolay bir yöntemdir. Ancak bu yöntemle birlikte hastaların uzun dönemde kalıcı kilo kaybı sağlamaları için, mutlaka yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmeye gayret etmeleri gerekmektedir.
  • Mide balonu taktıranlar bu uygulama sonrası çok kısa bir zaman dilimi içerisinde istedikleri kiloları hızla verdiklerini göreceklerdir.
  • Gastrik balon, dünya genelinde fazla kiloları azaltan klinik açıdan onaylanmış bir araç olup, Avrupa ve Asya’da son 15 yıldır başarıyla kullanılmaktadır.
  • Profesyonelce yönetilen davranış değişikliği programı ve diyet ile uyumlu bir biçimde kullanım, kilo vermeye bağlı bir sağlık ve estetik kazanımı elde etme ve bu kazanımı muhafaza etmeye yardımcı olur.
  • Mide balon tedavisinde ise sadece 27 veya daha yüksek BMI (Vücut kitle endeksi) gerekir. Bu yöntem, bariatrik cerrahi ve benzer formdaki tedaviler için ideal bir aday olamayabilecek bireyler için kullanışlı bir kilo verme seçeneğidir.
  • Gastrik bypass ameliyatı, mide kelepçesi ve sleeve (yaka) gastrektomi ameliyatlarına bir alternatif olarak balon tedavisi, davranış değişikliği ve perhiz danışmanlığını da kapsayarak, hastaya daha güvenli, geri alınabilir ve daha az maliyetli bir biçimde kilo verme yöntemi sunar.
Uygulanacak tedavi yöntemleri ve sonuçları her hastanın yaş, cinsiyet, metabolizma hızı ve yandaş hastalıklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Her hasta ayrı ayrı değerlendirilmelidir.